See puustavi on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "bokstav"
},
"expansion": "Borrowed from Swedish bokstav",
"name": "bor+"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Swedish bokstav.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "puustavi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "puustaveiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "puustavitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "puustavini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "puustaveikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "puustavittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "puustavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaviesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "puustaveiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "puustavittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "puustavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaviemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "puustaveiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "puustavittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "puustavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "puustaveiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "puustavittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "puustavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaviensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaviansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "puustaviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "puustaveikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "puustaveiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "puustavittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "puustavi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "puustavi",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "archaic"
},
"expansion": "(archaic)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "puustav",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish paperi-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"letter of the alphabet"
],
"id": "en-puustavi-fi-noun-9R64fgeM",
"links": [
[
"letter",
"letter"
],
[
"alphabet",
"alphabet"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "aakkonen"
},
{
"word": "kirjain"
}
],
"tags": [
"archaic"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpuːstɑʋi/"
},
{
"ipa": "[ˈpuːs̠tɑ̝ʋi]"
},
{
"rhymes": "-uːstɑʋi"
}
],
"word": "puustavi"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "bokstav"
},
"expansion": "Borrowed from Swedish bokstav",
"name": "bor+"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Swedish bokstav.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "puustavi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "puustaveiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "puustavitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "puustavini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "puustaveikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "puustavittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "puustavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaviesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "puustaveiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "puustavittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "puustavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaviemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "puustaveiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "puustavittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "puustavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "puustaveiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "puustavittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "puustavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaviensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaviansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustavikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "puustaviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "puustaveikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "puustaveiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "puustavittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustavittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "puustaveineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "puustaveinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "puustavi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "puustavi",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "archaic"
},
"expansion": "(archaic)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "puustav",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish archaic terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish paperi-type nominals",
"Finnish terms borrowed from Swedish",
"Finnish terms derived from Swedish",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/uːstɑʋi",
"Rhymes:Finnish/uːstɑʋi/3 syllables"
],
"glosses": [
"letter of the alphabet"
],
"links": [
[
"letter",
"letter"
],
[
"alphabet",
"alphabet"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "aakkonen"
},
{
"word": "kirjain"
}
],
"tags": [
"archaic"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈpuːstɑʋi/"
},
{
"ipa": "[ˈpuːs̠tɑ̝ʋi]"
},
{
"rhymes": "-uːstɑʋi"
}
],
"word": "puustavi"
}
Download raw JSONL data for puustavi meaning in All languages combined (21.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.